ده دلیل برای دریانورد شدن
2

در بسیاری از سایت ها دلایل زیادی برای دریانورد نشدن مورد بررسی قرار گرفت اما در این وبسایت دلایل خوبی برای انتخاب شغل دریانوردی به شما داده می شود که نگاه شما را به مسئله گسترده تر خواهد کرد . توجه داشته باشید که دریانورد شدن علاوه بر دل دریایی و شجاعت یک عزم راسخ می طلبد . دریانوردان معمولا افرادی قوی و متکی به خود هستند که مهمترین بارزه ی آنها استقلال بینظیرشان در اکثر موارد اجتماعی و شخصیتی است. چرا باید دریانورد شد؟ این سوالی است که می کوشیم زیباترین پاسخ ها را به آن بدهیم . هزاران دلیل خوب برای دریانورد شدن داریم و همینطور دریانورد نشدن ؛ اما بهتر است برای دوستانی که واقعا به این رشته علاقمند هستند دلایل خوب دریانورد شدن را بیان کنیم:

۱- اطمینان از آینده شغلی:

در شرایطی که بیکاری بزرگترین و مهمترین درد جامعه است و ریشه ی بسیاری از معظلات اجتماعی در بیکاری است , انتخاب شغل دریایی و دریانورد شدن شغلی است که شما را از این سردرگمی نجات میدهد حتی بدون اینکه هیچ پشتوانه ی مالی داشته باشید.

۲- تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دریایی کشور:

دانشگاه های دریایی در ایران از جمله دانشگاه دریانوردی امام خمینی (ره) نوشهر و دانشگاه دریانوردی چابهار به عنوان مراکز اصلی آموزش دریانوردی و علوم دریایی شناخته می شوند که اعتبار آنها به حضور مدرسین باتجربه و دریا دیده در طی این سالیان می باشد. دانشجویان دریایی با مدرسینی آموزش می بینند که مستقیما تجارب خود را از دریانوردی و مهندسی کشتی در اختیار دانشجویان قرار میدهند . با مدرک معتبر این دانشگاه ها قادر به ادامه ی تحصیل در مدارج بالاتر در همین دانشگاه ها و دانشگاه های خارج از کشور خواهید بود . تنها برای دانشجویان بورسیه محدودیت ادامه تحصیل بعلت تعهد ده ساله وجود دارد که این محدودیت با پرداخت مبلغی در حد بیست الی سی میلیون تومان (سال ۹۵) برداشته خواهد شد.

در ضمن هزینه های تحصیل دانشجو بر عهده شرکت بورس دهنده می باشد حتی برای معدل های بالا پاداش های خوبی در نظر گرفته شده است.

۳- دریافت مدرک بین المللی :

یک دریانورد دارای مدارک بسیار مهمی می باشد که هر کدام نتیجه ساعت ها تلاش و آموزش می باشد . برای بسیاری از این مدارک دوره های چند روزه و چند ماهه طی شده است که اهمیت این مدارک را بالا می برد . قطعا هرمدرک نشان افتخاری خواهد بود برای دریانوردان؛ از دوره های ایمنی و امنیتی گرفته تا دوره های تخصصی دریایی و دوره های چند ماهه ی مهندسی همه و همه از جمله این مدارک بشمار می آیند.

مدرک معتبر دانشگاهی

۴- معافیت از خدمت مقدس سربازی:

یکی از امتیازات بورسیه شدن و پیوستن به ناوگان ایرانی که با سپردن تعهد ده ساله و اتمام این تعهد میسر می شود , معافیت از خدمت مقدس سربازی است .بدین گونه که از سوی ارگان بورس دهنده وثیقه ای برای خروج از کشور قرار داده می شود که مشکل خروج آقایانی که بدون کارت پایان خدمت قصد خروج دارند را حل می کند. در طول این مدت هر زمان که نیاز به کارت پایان خدمت باشد ؛دریانورد از سوی ارگان بورس دهنده توسط یک نامه به ارگان های نظامی ؛ انتظامی و یا مالی معرفی میشود . در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بورسیه دریایی , امریه محسوب شده و باید در پادگان های نیروی دریایی مدت دوماه آموزشی خود را به پایان برسانند و در این میان تنها دانشجویان دانشگاه دریانوردی امام خمینی (ره) نوشهر به دلیل شرایط کاملا نظامی دانشگاه نوشهر, از این دوره آموزشی معاف می باشند.

۵- شروع به کار به محض فارغ التحصیلی:

از امتیازات ویژه ی رشته های بورسیه دریایی , شروع به کار به محض فارغ التحصیلی است و دانشجویان بسیار زود در نقش دریانورد ظاهر شده و از حقوق و مزایای دریانورد شدن بهره می برند. استقلال مالی ضعیفی که از دوران دانشجویی داشتند , حالا بسیار قوت بیشتری خواهد گرفت و طعم خوش تحصیل در رشته های دریایی را بعد از دریافت حقوق خواهند چشید . این حقوق زمانی بیشتر به دل می نشیند که حقوق ارزی ماموریت دریایی نیز به آن اضافه می گردد و این بسیار لذت بخش است.

۶- دریافت منظم و ماهانه حقوق :

اینکه دریانوردان حقوق ماهیانه خود را منظم و منطقی دریافت می کنند و شرکت های دریایی نیز موظف به پرداخت حقوق ارزی سر موعد به دریانورد هستند , همه و همه از قوانین سازمان کارگری جهانی و سازمان جهانی دریانوردی در شکل کنوانسیون کار دریایی (MLC) ناشی میشود . پس دریانوردان دارای پشتیبان بسیار محکمی هستند که خیال آنها را از دریافت منطقی و منظم حقوق هایشان راحت می کند . این قوانین نه تنها در زمینه ی مالی پشتیبان دریانورد است بلکه حداقل استاندارد های زندگی اجتماعی دریانورد بر روی کشتی را تحت قوانینی مورد توجه قرار داده و شرکت های دریایی را موظف به رعایت این قانون کرده است.

۷- سفر به مناطق مختلف دنیا:

از دید مردم عادی دریانوردی یعنی گشت و گذار و سفر به کشورهای مختلف . این تصور در بسیاری از موارد غلط است اما هرگز نمی توان سفر دریانوردان به شهر های مختلف دنیا را رد کرد . با توجه به پیشرفته شدن تخلیه و بارگیری , بسیاری از دریانوردان تجاری فرصت کمی برای گشت و گذار در شهر پیدا می کنند اما همان فرصت کوتاه تاثیر بسیاری بر روحیه دریانورد دارد . مدت زمان این سفر ها و گشت و گذار های ساحلی با توجه به نوع کشتی , بسیار متفاوت است . برای مثال کشتی نفتکش حداقل یک روز و حداکثر یک هفته (و گاهی تا یک ماه در زمان تحویل گرفتن کشتی و یا در زمان تعمیرات اساسی) در بندر توقف خواهد داشت . ویا با فرض کشتی های فله بر با بار برنج یا گندم و … در شهری کشورهای آسیای شرقی که بارش باران زیادی دارند , مدت توقف آنها گاهی به یک ماه و یا بیشتر نیز می رسد که همین وقفه فرصت خوبی برای گشت و گذار دریانوردان می باشد.

۸- به چشم آمدن حقوق دریایی:

اکثر دریانوردان موظف هستند بنابر قرداد کاری خود از سه ماه تا شش ماه (کمتر و بیشتر) در دریا خدمت کنند . در طول این مدت تمام خورد و خوراک دریانورد با شرکت خواهد بود و قطعا حقوق دریانورد نسبت به کارمندان خشکی, بهتر ذخیره می شود چرا که بسیاری از هزینه های جانبی با حضور در دریا از بین می رود اما این بدان معنا نیست که هزینه های یک دریانورد صفر است ؛ خیـــر , هزینه مکالمات ماهواره ای با خانواده , هزینه تردد در کشور های خارجی و خرج های معمول , حتی هزینه ی گزافی که برای سیم کارت های هر کشور پرداخت می نماید , همه و همه از خرج کرد های دریانورد به حساب می آید.

۹- یکجا بودن محل کار و زندگی:

بسیاری از کارمندان خشکی از دور بودن محل کارخود ناراضی هستند و با دردسر های تهیه مسکن در نزدیکی محل کار خود دست و پنجه نرم می کنند . خیلی ها هم که توان خرید مسکن در نزدیکی محل کار را ندارند , به ناچار محکوم به رفت و آمد هر روزه هستند و این موضوع بسیار آزاردهنده است. اما دریانوردان از این قضیه مستثنا هستند ؛ فقط چند پله بالاتر و یا پایین تر از محل خواب و استراحتشان , محل کار و تلاش شبانه روزی آنها قرار دارد . و از نظر بنده این یک موهبت می باشد.

۱۰- مرخصی های دریانوردان:

هر دریانورد ایرانی ؛ به ازای هر ماه کار بر روی دریا از ۱۷٫۵ روز مرخصی استحقاقی برخوردار خواهد شد , با احتساب متوسط ۴ ماه حضور در دریا ؛ دریانورد ۷۰ روز مرخصی خواهد داشت که هم برای انجام کارهای معوقه فرصت خوبی است و هم برای خدمت به خانواده . هرچند که این زمان بسیار ناچیز است و تلاش ها برای بیشتر شدن این مدت زمان ۱۷٫۵ روز ادامه دارد ؛ اما در شرایط فعلی همین را باید غنیمت شمرد . توجه داشته باشید که دریانورد می تواند درخواست مرخصی بدون حقوق نیز بکند اما باید مد نظر داشت که مرخصی بدون حقوق در عیدی و گاداش سالیانه تاثیر منفی دارد.

2 نظر

 1. Avatar مهردادپورجوهری تیر 4, 1400 پاسخ

  سلام خسته نباشی برای عضویت در این شغل باید ا
  چکار کرد لطفا راهنمایی کامل کنید ممنون مدرک دیپلم دارم و خیلی به این شغل علاقه زیادی دارم…

  • Avatar مدیر سایت تیر 4, 1400 پاسخ

   با سلام 

   دوست عزیز پکیج هایی برای ورود شما و راهنمایی شما  از صفر تا صد دریانورد شدن و مشاغل وابسته به سازمان بنادر و دریانوردی  آماده شده که بسته به بودجه مالی خود یکی از آنها را تهیه نمایید و بعد از مطالعه محتویات پکیج یک جلسه ۵الی ده دقیقه ای مشاوره برای ابهامات شما بهترین راهکار برای ورود شما به این حرفه میباشد. موفق باشید 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
0

بالا

X