آموزش های دریانوردی
0

اموزش های دریانوردی

احتمالا اشخاصی  که به حوزه ی دریانوردی علاقه مند هستن  اولین سوالی که براشون پیش می آید این است که  در زمان حال که ویروس کرونا همه گیر شده چه طور ی این دوره  ها را دنبال کنند.؟

در این مقاله در ابتدا به  دوره های دریانوردی در زمان کنونی  می رویم و سپس  با دوره ها و آموزش های دریانوردی در شرایط عادی  آشنا میشویم.

متاسفانه الان به دوره ای برخورد کردیم که ویروس کرونا  زندگی را سخت کرده است. اما پس علاقه مندان چه گونه  در این زمان به  دنبال آموزش دریانوردی بروند؟ خوش بختانه  الان در دوره ای هستیم که  مشتاقان به  این حوزه میتوانند   اموزش های دریا نوردی را به صورت آنلاین دنبال کنند.

این دوره ها چندین مزیت دارد

اول اینکه  شما خودتان برنامه  ی تان را تعیین می کنید.

با کمبود زمانی مواجه نمی شوید

و این که  فضای راحتی دارید برای یادگیری دارید.

پس درست است  که این دوره ها شور و اشتیاق  آموزش های حضوری را ندارد اما امتیازاتی دارد که میتوانیم از آن ها بهره بشویم.

دوره های آموزش  دریانوردی

بعد از این که کرونا مهار شد به صورت  گسترده آموزش های دریانوردی دوباره آغاز می شوند.

اما  دوره های آموزش دریانوردی چگونه است؟ در سیستم دانشگاهی کشور ما  هر  دانشجو علاقه مند به این حوزه پس از قبولی در  کنکور سراسری می تواند با  ثبت نام در دانشگاه هایی که  به آموزش دوره ی دریانوردی می پردازند وارد این عرصه بشود. این دوره ها شامل یک سال عملی و مابقی به صورت تئوری است.هر فرد  پس از این که این دوره ها را به اتمام رساند  با قبولی در آزمون های استخدامی می تواند کار خود را شروع کند.

اما افرادی که به این حوزه علاقه مندند و  در هنرستان درس می خوانند چه گونه وارد شوند؟

در سیستم آموزشی هنرستان ها دانش آموزان ۳ سال درس می خوانند و بعد با  دریافت مدرک می توانند به سفر های دریایی نزدیک به ساحل بروند. البته این قانون از سال ۹۵ تاسیس شده است.

هزینه های  آموزش  دوره های کشتی رانی

اگر فرد دانشجو، دانشجوی دانشگاه آزاد باشد که هزینه را باید خودش پرداخت کند ولی اگر  دانشجو از راه نظام آموزشی و با دادن تعهد حداقل بالغ بر ده سال اقدام کند ، مراکز کشتی رانی هزینه را به طور کامل می پردازند.

خبر خوب این جاست که باتوجه به تحقیقاتی که صورت گرفته  این حوزه جای پیشرفت بسیار دارد و ظرفیت آموزش سالانه ی هزار دانشجو در این زمینه فراهم است.

دوره های کشتی رانی به صورت تخصصی

در کشور ما  به دلیل داشتن مرز های آبی  گسترده  و به دنبال آن نیاز به افراد ماهر در این زمینه  دوره های کشتی رانی در رده های مختلف انجام می گیرد. از دوره های تخصصی این رشته می توان به  افسر دوم  ( در مقالات قبلی با آن آشنا شدیم)و مهندس سوم نام برد. علاقه مندان که دیپلم ریاضی و تجربی و فنی دارند می توانند در این دوره ها شرکت کنند.

 

دوره های مختلف آموزش ریانوردی

به طور کلی  ما تا به این جای مقاله در باره ی دوره های دریانوردی به صورت تحصیلی خواندیم . و البته این نکته را بدانید که  دور های کشتی رانی  به دو دسته ی  دوره های دریانوردی و غیر دریانوردی تقسیم می شوند.

بسیاری از مراکز مختلف این دوره ها را آموزش می دهند البته بدون تحویل مدرک دانشگاهی. از جمله این دوره ها می توان به

  • دورههای ایمنی سکو های نفتی
  • دوره های حاشیه ای دریایی
  • دوره های عملیات در بندر
  • دوره های مطابقت با شایستگی
  • آشنایی با  کشتی رانی و دریانوردی در دریاچه ی مازندران

تا به حال ما در تمام مقالات به  استخدام دریانورد و شرکت های دریانوردی و… پرداختیم.

اما قبل از شروع به کار در این زمینه بهتر است در ابتدا کمی با محیط اصلی که  فرد علاقه مند قرار است کار خود را اغاز کند آشنا بشویم.  یعنی دریا

از محیط های آبی ایران می توان به دریاچه ی مازندران  اشاره کرد . این دریاچه قدمتی طولانی در کشتی رانی ندارد ولی در همین سده های اخیر پیشرفت چشمگیری را به خود دیده است.

سطح آب این دریاچه  در گذشته  بیشتر بوده و در این سال های اخیر کاهش داشته است. البته نه در همه ی نواحی  این دریاچه در بعضی از نقاط حتی  باعث شده که سواحل کم عمق پدیدار شوند.   . . دریاچه ی خزر مرز مشترک با ایران و روسیه و جمهوری آذربایجان و… دارد.

کلی  اطلاعات دیگر درباره ی  این دریاچه هست که در این مقاله   نمی گنجد.

برای آشنایی بیشتر با سواحل و آب های آزاد ایران مقالات بعدی ما را را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
0

بالا

X