استخدام ناخدا
0
ناخدای کشتی
Avatar

استخدام ناخدا

نگاه کلی به شغل ناخدای کشتی

ناخدای کشتی شغلی که خیلی ها از بچه گی همانند خلبانی آرزوی آن را دارند . فرض کن سفر برای آب و شغلی که همیشه در سفر هستی.

خب قطعا این آرزوی خیلی هاست ولی این شغل مجالس ها و توانایی هایی میخواهد که در ادامه درباره آن میگیم.

در مقالات قبلی درباره ی استخدام در کشتیرانی و همچنین حقوق افسر کشتی پرداختیم.

حالا در این مقاله میخواهیم توانایی های اختصاصی که یک ناخدا باید داشته باشه را بررسی کنیم.

توانایی هایی که یک ناخدای کشتی باید داشته باشد.

توانایی در کنترل: یک نا خدا علاوه بر  کشتی باید در حداقل یکی دیگر از وسایل نقلیه تسلط داشته باشد که که کنترل  دقت او افزایش یابد.

توانایی حرکت سریع اعضای بدن: یک ناخدا باید توانایی حرکت سریع اعضای بدن به خصوص دست ها و پاها و عضو های درگیر در شغلش را داشته باشد.

تشخیص حالات روحی دیگران در نوع کلامشان:در بسیاری از کشور های دنیا دوره  های روانشناسی خاصی را برای ناخدای کشتی بر قرار میکنند که  در این دوره ناخدا این توانایی را پیدا میکند که  از حرف زدن افراد به طور کامل آن ها را درک کند.

این مهارت در بسیاری از کشتی ها به خصوص کشتی های جنگی و ارتش کاربرد دارد.

توانایی تشخیص رنگ ها به طور کامل: در بسیاری از افراد  به خصوص در آقایان دیدیم که رنگ ها را به طور خوب تشخیص نمیدهند برای مثال دو رنگ آبی کم رنگ و پر رنگ را یکی میبینم.

حال فرض کنید ناخدای کشتی، که کارش این است رنگ های آبی دریا را که در هر جای دریا  نشانه ی  قسمت خاصی از دریاست( برای مثال ابی پر رنگ جای عمیق و حتی گودال ابی) را تشخیص ندهد و در  این زمان است که ممکن است واقعا فاجعه بار باشد.

بینایی خوب: همان طور که می دانیم  شغل ناخدا  شغلی است که روز و شب برایش معنا دارد. گاهی در صبح زود کمی بعد از طلوع خورشید و گاهی هم در شب به طوری که  همه چی نا واضح دیده میشود مجبور است کشتی رانی کند. پس داشتن توانایی دید  در شب از اصول اولیه ی استخدام یک ناخدا باید باشد.

علاوه  بر داشتن دید در شب  باید یک ناخدا باید توانایی دیدن اجسام نزدیک و توانایی تشخیص آن ها  از یک دیگر را داشته باشد. و علاوه بر این ها باید چشمش نسبت به نور حساسیت کمی باید داشته داشته باشد  به طو ر ی که  در نوری که خورشید به طور آزار دهنده میتوانند مقاومت داشته باشد.

خب این شرایط فیزیکی اختصاصی بود که یک نا خدا باید به طور اختصاصی داشته باشد.  هر شخصی با شناختن خودش از نظر فیزیکی و  دادن تست شخصیت شناسی میتواند ببینید آیا این موارد را دارد یا نه. پس قطعا فقط علاقه راهی برای استخدام به عنوان ناخدا میباشد.

 بازار کار ناخدای کشتی

وضعیت استخدام ناخدای کشتی خب قطعا در همه جا یکسان نیست و همه ی نا خدا های کشتی هم یکسان در آمد ندارند. در ضمن می توانید مقاله حقوق افسر کشتی برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

ساعات کاری ناخدای کشتی  بستگی به نوع ماموریت و نوع سفری که انجام میده  متغیر است. اما در استخدام کشتی های تفریحی ساعات کار مشخص و معین است.

.بعضی از متقاضیان کشتی رانی افرادی هستند که به دلیل سکونت در شهر های ساحلی به صنعت کشتی رانی علاقه مندند.

استخدام نا خدا در کشور ما علاوه بر کنکور سراسری از طریق  آزمون ارتش ، سپاه،یا نیروی انتظامی است. خوبی این کار در این است که  این افراد می توانند از طریق تجربی اقدام به عمل کنند.

خارج از این دسته افراد که گفته شد بسیاری از متقاضیان میتوانند پس از نمره ی قبولی در آزمون   در آب های جنوب و شمال به عنوان ناخدای کشتی ای که دوست دارند( مثلا تفریحی یا نظامی )  فعالیت خود را شروع  کنند البته همان طور که در بالاتر گفته شد. این شغل فقط علاقه و قبولی در آزمون را نمی طلبد  بلکه از نظر شخصیت شناسی نیز باید نوع خاصی باشید.

شخصی که میخواهد به عنوان ناخدا استخدام شود باید در یکی ازموارد زیر تخصص داشته باشد.

تخصص های ناخدای کشتی

مهندسی ناوبری  کشتی

ناوبری

مدیریت گرایش بندر و کشتیرانی

مهندسی کشتی ( موتور)

بقیه علاقه مندان هم  که در این حوزه درس نخوانده اند میتوانند به عنوان دیگر مشاغل روی کشتی مثلا به عنوان ملوان آشپز کار کنند.

اشنایی با شغل ناخدا

یک ناخدای کشتی یا ناخدای قایق دریایی فرماندهی نهایی کشتی مورد استفاده خود را حفظ می کند. گرچه این کار ممکن است یک کار تحت فشار و طاقت فرسا باشد ، اما یک تجربه ارزشمند است که به کسی با مهارت های عالی در مدیریت انسان و داشتن جزئیات نیاز دارد.

ناو یا ناخدای قایق باید اطمینان حاصل کند که کلیه استانداردهای قانونی و شرکت در هر دو کشتی و خدمه رعایت می شود ، توجه ویژه ای به هر گونه مسائل زیست محیطی مانند نشت روغن یا انتشار آلاینده های دیگر دارد. شما به عنوان ناخدای کشتی یا قایق در داخل شرکت دریایی کار می کنید ، مسئولیت ایمنی خدمه و هر محموله بر عهده شما خواهد بود ، بنابراین کاپیتان باید بطور منظم کشتی ها را بررسی کند تا آیا قابلیت دریانوردی دارند و آیا ماشین آلات موجود در هواپیما برای استفاده ایمن هستند. تجربه در بخش دریایی و دانش فنی کشتی لازم است تا در این حرفه موفق باشد ، همانطور که درک عمیقی از جزر و مد ، ناوبری و اثرات شرایط آب و هوایی دارد.

شرح وظایف کشتی یا کشتی قایق در Maritime شامل چه مواردی است؟
وظیفه کشتی یا کشتی قایق به این معنی است که آنها مسئول عملکرد ایمن کشتی خود هستند و باید مطابق با دستورالعمل های شرکت و قانون اطمینان حاصل کنند که کشتی کار می کند و خدمه آن است.
شما باید هرگونه صدمه به کشتی ، صدمات شخصی خدمه و اثرات زیست محیطی کشتی را بررسی کنید. این شامل نظارت بر هرگونه آلودگی و بررسی نشت روغن در اطراف کشتی و بندرها و بندرها است. به عنوان یک کشتی یا ناخدای قایق ، سلامت و ایمنی در اولویت است.
ناخدای کشتی یا قایق مسئول مصاحبه و استخدام اعضای خدمه و تخصیص محل زندگی و شیفت کاری کلیه اعضای خدمه است.
شما باید با بازرسی منظم کلیه تجهیزات داخل خود ، از جمله ماشین آلات ، موتورها و تجهیزات ایمنی را نگهداری کنید.
ناو یا ناخدای قایق باید با استفاده از دستگاه های الکترونیکی و موارد زیر خطوط کانتور ، با استفاده از نقشه ، رادار و چراغ در کشتی ها حرکت کند.
نظارت بر پیشرفت روزانه شناور ، مشاهده سرعت ، فشار موتور و عمق آب ، و علامت گذاری هر کشتی در حال عبور یک قسمت اصلی از نقش کشتی یا قایق قایق است.

خب این گوشه ای از وظایف ناخدا بود حالا به اختصار شرایط لازم  استخدام یکی ازشرکت های ایرانی می را بررسی می کنیم.

شرایط لازم برای استخدام ناخدای کشتی

۱- گواهینامه سلامت پزشکی معتبر و متناسب با دوره درخواستی
۲-۱- حداقل سن ۱۸ سال
۳-۱- فتوکپی شناسنامه(صفحه اول و توضیحات)
۴-۱- فتوکپی کارت ملی(پشت و رو)
۵-۱- فتوکپی گذر نامه (صفحه اول)

.
موارد گفته شده ی بالا از مواردی است که علاقه مندان به این حوذه میتوانند دوره های دریانوردی را با آن در کشور خودمان را شروع کنند.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
0

بالا

X