آشنایی با رشته ی مهندسی دریا
0
اشنایی با رشته مهندسی دریا
Avatar

مهندسی دریانوردی

برای آشنایی با رشته ی مهندسی کشتی در ابتدا توضیح مختصری درباره ی آن میدهیم. و بعد به مشاغل مربوط به آن در ایران میپردازیم.

مهندسی مربوط به حوزه ی دریا طیف گسترده ای دارد که شامل مهندسی قایق ها ، کشتی ها ، سکوهای نفتی و هر کشتی یا سازه دریایی دیگر و همچنین مهندسی اقیانوس شناسی ، مهندسی اقیانوس یا مهندسی اقیانوس است. به طور خاص ، مهندسی کشتی رشته استفاده از علوم مهندسی ، از جمله مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر ، برای توسعه ، طراحی ، بهره برداری و نگهداری پیشرانه های شناور و سیستم های روی کشتی و فناوری اقیانوس شناسی است. این شامل نیروگاه های نیروگاهی و محرکه ، ماشین آلات ، لوله کشی ، سیستم های اتوماسیون و کنترل وسایل نقلیه دریایی از هر نوع ، مانند کشتی های سطحی و زیردریایی است.

یک مهندس دریا میتواند در همه ی سازمان ها و شرکت های دریایی ، کشتی رانی، نفت و گاز و بنادر و…خصوصی و دولتی استخدام شود. در کنار مشاغل خصوصی حوزه ی دریا این بخش در نیروی نظامی نیز اهمیت دارد و این افراد به عنوان افسر دریایی نیز میتوانند استخدام شوند.

آشنایی با رشته ی مهندسی کشتی( در ایران)

برای معرفی رشته ی مهندسی دریایی در کشور ما به توضیح و تعریف نیاز دارد که در ادامه به آن میپردازیم..
در جمهوری اسلامی ایران به منظور حفظ هویت و استقلال کشور هر ساله نیرو هایی به استخدام در کشتیرانی در می ایند. که در تعریف این مجموعه می توان .گفت که شامل مهندسی دریانوردی و کارشناسی ارشد با دو گرایش بنادر و کشتیرانی و همچنین حمل و نقل دریایی است . که در ذیل به معرفی رشته ی مهندسی دریایی میپردازیم.

مهندسی دریا

دوره ی کارشناسی ارشد رشته دریا نوردی

این دوره برای مشاغل حرفه ای مدیریت و همچنین برای ادامه ی تحصیل در دوره ی دکترا در شاخه های مختلف است .

شرایط ورود
الف: گذراندن آزمون ورودی
ب: عدم تحصیل هم زمان در موسسات دیگر
ج: گذراندن دوره های پیش نیاز بنا بر تشخیص گروه آموزشی
د: داشتن حداقل گواهی کارشناسی در یکی از رشته های دریایی( مهندسی دریانوردی، مهندسی کشتی، مدیریت و بازرگانی دریایی)
۲: دوره ی کارشناسی مهندسی دریایی
در بالاتر به ارشد این رشته پرداختیم که برای ورود باید در ابتدا دوره ی کارشناسی را گذرانده باشیم.
سفر های نامحدود مطابق کنوانسیون بین المللی استاندارد های آموزشی ، صدور گواهی نامه و نگهبانی دریانوردی در این دوره میباشد.

تعدادی از دانشگاه هایی که در ایران به تحصیل در رشته ی مهندسی دریانوردی میپردازد
1. دانشگاه صنعتی امیر کبیر
2. دانشگاه شریف
3. دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان
4. دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
5. دانشگاه خلیج فارس بو شهر
6. دانشگاه علوم فنون دریایی خرم شهر

مهندسی دریا

تخصص و آموزش هک مهارت های لازم برای ورود
• SACS
• ANSYS
• AQWA
• ABACUS
• DELFT ۳D
روش های شنا
نرم افزار های مهندسی

و همچنین خارج از مهارت های فنی باید مهارت های اجتماعی زیر را نیز داشته باشد.
مهارت ها توانایی بدنی مناسب
تصمیم گیری
حل مسئله
توانایی ارتباط با دیگران
خصوصیات شخصیتی برای ورود به این رشته

یک مهندس کشتیرانی علاوه بر اینکه باید تمام خصوصیات یک مهندس همچون دقت، نظم و قدرت برنامه ریزی داشته باشد، باید بتواند با شرایط سخت در کار همچون محیط دریا سازگار باشد. این افراد اغلب مشتاق هستند نکات فنی بیشتری درباره کار خود بیاموزند.

مهندسان دریا عموما به انجام کارهای پویا، ملموس و متنوع علاقمند هستند. به دلیل ماهیت گروهی کار در یک کشتی، مهندسان دریا باید روحیه کار تیمی داشته باشند. علاوه بر ویژگی‌‌های ذکر شده یک مهندس دریا متناسب با پیچیدگی‌‌های کاری خود شخصیت ماجراجویی دارند. افرادی که مشخصات ذکر شده را دارند در شغل مهندس دریا موفق‌تر هستند.مطابق تست شخصیت شناسی MBTI بهترین شخصیت برای استخدام مهندس دریا، ENTJ است. ENTJ ها تمام خصوصیات شخصیتی که یک مهندس کشتی یا یک ملوان باید داشته باشد را به نحو احسن دارند . اگر شما هم به این شغل علاقه دارید با شرکت در این آزمون شانس خود را برای یک شغل هیجان انگیز امتحان کنید.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
0

بالا

X